Veteráni Praha berou na šampionátu 50+ ve Španělsku bronz .....více v sekci Aktuality

Pohled do historie ČFSF - Sáloví fotbalisté jsou v Evropě druzí, ve finále ME v roce 2004 podlehli Bělorusku

24.3.2018, 09:53 | vložil: Petr Koseček

Baranoviči - Čeští sáloví fotbalisté získali na šestém evropském šampionátu stříbrnou medaili, když ve finále prohráli s domácím Běloruskem 0:4. Utkání hrané v Baranoviči i tak přineslo největší úspěch v historii samostatné české reprezentace. Nejlépe skončil národní tým na čtvrtém místě v roce 1995, kdy se šampionát konal v Maroku.

Svěřenci trenérů Milana Semmlera a Petra Kosečka začali boj o zlato špatně a už v druhé minutě inkasovali. "Soupeř poté zalezl do obranné ulity, přes kterou jsme se jen s obtížemi prosazovali," řekl Koseček.

Další góly padaly až po změně stran. Druhý poločas zahájili Češi náporem, ale domácí po trestném kopu zvýšili na 2:0. "Tady se utkání začalo lámat. Nastřelili jsme tyčku a zbytek šancí nám pochytal domácí brankář," řekl Koseček.

V samém závěru už hrál národní tým vabank. "Vzadu zůstal jeden obránce. Bělorusové toho využili a přidali ještě dva góly," dodal trenér.

I přes prohru v zápase o zlato byla česká výprava maximálně spokojená. "Je to historický úspěch. Nominaci jsme dělali na poslední chvíli a ve finále jsme byli po náročném cestování a těžkém semifinálovém zápase s Ruskem unavení. Rychle nám ubývaly síly," uvedl Koseček.

Čeští reprezentanti odjeli na šampionát proti vůli domácího svazu sálového fotbalu, který jim proto hrozí vyloučením. Funkcionáři odmítli účast na turnaji poté, co mezinárodní federace přeložila mistrovství z Prahy do Běloruska.

Turnaj bojkotovaly některé přední země včetně Itálie a Anglie, Španělsko poslalo pouze výběr Katalánska.

Postiženi už byli čeští funkcionáři ze strany evropské federace UEFS. Člen exekutivy UEFS a předseda národního svazu Lumír Kopecký byl na zasedání v Baranoviči zbaven funkce místopředsedy evropské federace.

"Hlasování bylo jednomyslné. Důvodem bylo poškozování jména futsalu a neplnění povinností," řekl Koseček. Místo Kopeckého byl zvolen do evropské exekutivy Semmler.

Českých reprezentantů se zastala i UEFS. V jejím oficiálním dopisu se píše, že pokud národní svaz vyloučí či jinak potrestá hráče, kteří na šampionátu v Bělorusku startovali, UEFS s českým fotbalem přeruší veškeré kontakty a zakáže start tuzemských týmů v evropských pohárech.

Výsledek - finále:
Bělorusko - Česká republika 4:0 (1:0).

Sáloví fotbalisté si zahrají o evropský titul

Baranoviči - Čeští sáloví fotbalisté vyřadili v semifinále mistrovství Evropy v běloruském Baranoviči celek Ruska, který obhajoval titul. Svěřenci Petra Kosečka zvítězili na penalty 3:1. V normální hrací době skončil zápas 4:4 a vítěze neurčilo ani prodloužení, v němž dal každý tým jeden gól. Rozhodující penaltu proměnil Hnilo.

O zlato se česká reprezentace, která v Bělorusku startuje i přes odpor národního svazu, utká v neděli s domácím výběrem. Ten porazil 5:1 Ukrajinu. V základní skupině čeští hráči Bělorusům podlehli 1:2.

Utkání s Ruskem přineslo strhující a dramatickou podívanou. Do zápasu vstoupili lépe Češi a poločas vyhráli díky Mackově brance. Favorit otočil skóre po změně stran, jenže národní tým se nevzdal a třemi brankami po sobě se deset minut před koncem ujal vedení 4:2.

"V té době jsme předváděli vynikající výkon a mohli dokonce i zvýšit na 5:2. Poté však vzal otěže zápasu do svých rukou bělorusky sudí, který proti nám začal pískat diskutabilní fauly," řekl trenér Petr Koseček.

Ruští hráči proměnili dvě devítky a muselo se prodlužovat. "To už celá hala skandovala Češi, Češi," uvedl Koseček.

V nastaveném čase se nejdříve radovali obhájci, ale dvě minuty před koncem vyrovnal Macek svou druhou trefou. "Pak nás ještě podržel brankář Hekera, který chytil soupeři devítku," líčil drama český kouč.

Hekera se vyznamenal i při penaltovém rozstřelu. Ve druhé sérii zneškodnil Rusku pokutový kop, zatímco Štorc, Macek ani Hnilo se nemýlili.

Čeští reprezentanti hrají na šampionátu proti vůli domácíhom svazu sálového fotbalu, který jim hrozí vyloučením ze svých řad. Funkcionáři odmítli účast na turnaji poté, co mezinárodní federace přeložila mistrovství z Prahy do Běloruska.