Pohled do historie ČFSF - Na ME v Belgii v roce 2008 podlehli Češi ve finále Rusku až v penaltové loterii

24.3.2018, 19:22 | vložil: Petr Koseček

Majstrovstvá Európy UEFS vo futsale mužov 2008 boli v poradí 8. Majstrovstvá Európy UEFS vo futsale AMF, ktoré organizuje Európska futsalová únia (UEFS). Konali sa od 20. – 24. marca 2008 v piatich belgických mestách: Andenne, Haine-Saint-Paul, Houthalen-Helchteren, Lier a Soumagne, za účasti 8 tímov. Pôvodne sa malo na turnaji objaviť aj družstvo Izraelu. Turnaju predchádzala prvýkrát kvalifikácia, ktorá sa hrala v Poľsku v roku 2007. Okrem víťaza sa na ME kvalifikoval aj druhý tím v poradí – Katalánsko, ktoré dodatočne nahradilo s politickými problémami sa trápiaci Izrael.Titul získalo tretíkrát Rusko, ktoré vo finále až na penálty porazilo Čechov.

Pardubický deník:

V roce 2006 získala ČR bronz, v Belgii v roce 2008 stříbro a mnoho nechybělo, aby bylo zlato. V čem tkví úspěchy české reprezentace? „Máme kvalitní I. ligu a reprezentace je pohromadě již čtyři roky– to je důležité,“ míní Petr Šmeral, který obléká dres Novabriku Polička. Proč? „V Pardubicích není hala, tím trpí futsal a sálový fotbal též.

V Belgii se nám šampionát povedl. Klíčem byla výhra ve skupině s Ukrajinou (3:2) – tam se rozhodovalo o úspěchu či neúspěchu. V semifinále jsme pak na penalty vyřadili Begii a penaltový rozstřel rozhodoval i finále s Ruskem. Proti ruským profikům jsme vedli již 2:0 a mnoho nechybělo a sahali jsme po zlatu,“ sděluje Petr Šmeral, který zasáhl do hry ve třech zápasech šampionátu. Rusové však do poločasu snížili na 2:1 a ve druhé půli stačili vyrovnat. V normální hrací době byl tedy stav 2:2, ale v prodloužení se Rusové ujali vedení 3:2 a v závěru již „slavili“. Jenže v poslední vteřině inkasovali šokující polovlastní gól a šlo se do penaltového rozstřelu. V tom přálo štěstí Rusům.

Sudí Petr Pavlas byl z výkonu české reprezentace nadšen. „Již první zápas s Ruskem naznačil sílu našeho týmu. V semifinále a zejména finále kluci podali vynikající výkon, v hledišti jsem cítil hrdost, že jsem Čech. Jako rozhodčí jsem se dostal k řízení čtyř utkání: Francie – Bělorusko 1:4, další Belgie – Francie 3:5, pak Belgie – Bělorusko 3:2 a nakonec o umístění Norsko – Katalánsko 5:4. Šampionát se mně líbil, byla to dobrá zkušenost. Pořadatelé k nám byli pozorní, od starosty města VILLE DE LA LOUVIERE muži v černém obdrželi řadu pěkných úpominkových předmětů. Až na přemíru cestování – skvělý šampionát,“ hodnotí ME rozhodčí Petr Pavlas z Pardubic.

20.3. 2008 - Houthalen/Helchteren - Česko vs Rusko (ME Belgie) 1:1 (Branka: Stojaník)

Sestava: Klíma, Hekera - Uhlíř, Šmeral, Goj, Světlík, Stojaník, Šnídl, Šafránek, Rajnoch, V. Král, Vojáček, Neumann, Lalák - Trenéři: Štorc A. a Šilhan, vedoucí: Koseček

21.3. 2008 - La Louvierre - Česko vs Ukrajina (ME Belgie) 3:2 (Branky: Šnídl 2 a Goj)

22.3. 2008 - Namur - Česko vs Norsko (ME Belgie) 3:0 (Branky: Neuman 2, Rajnoch)

23.3. 2008 - Antverpy - Česko vs Belgie (ME Belgie) 1:1 na penaty 2:0 (Branka: Uhlíř)

24.3. 2008 - Lutych - Česko vs Rusko (ME Belgie) 3:3 po prodloužení na penalty 2:3 (Branky: Lalák, Světlík a Stojaník)