ČESKÁ FEDERACE SÁLOVÉHO FOTBALU
FUTSAL


Bývalý hráč brněnské Gioi Čeněk Cenek se střelecky prosadil za Žabinské Vlky .....více v sekci AktualityAKTUALITY

 
 

Slavičínský zpravodaj se obšírně věnuje historii sálovky ve městě

zobrazit foto

5.1.2021, 15:22 | vložil: Petr Koseček

Počátky sálové kopané ve Slavičíně sahají do začátku 80. let minulého století, kdy zde parta nadšenců začala hrát sálovku a přihlásila se do základní Zlínské ligy. Průkopníky sálového fotbalu ve Slavičíně byli Petr Bařinka, Ladislav Zimek, Petr Koseček, Pavel Trefil, Svatopluk Borák,Martin Maděryč, Pavel Goldbach, Jaroslav Čierny, Arnošt Gorecký, Petr Trefil a Rostislav Gorecký.

Zanedlouho se do zlínské soutěže přihlásila i hrádecká Závada. Další celek pak reprezentoval Vlárské strojírny Slavičín a později hrál pod názvem TVD HAVAJ Slavičín. Postupně byl tým doplněn o bývalé ligové dorostence Slavičína – Ivana Holka, Jaromíra Smolka, Miloše Vaňka, Libora Argaláše, Štěpána Heiníka, Vlastimila Machů, Oldu Majce a další. V brance chytali Petr Navrátil a Miroslav Roder. Mužstvo působilo ve Zlínských ligách, kde patřilo k elitním týmům. Největším úspěchem Slavičanů bylo vítězství ve Zlínské I. lize v sezoně 1992–1993. Mužstvo se tak probojovalo do kvalifi kace o Jihomoravskou krajskou ligu. Zde však tým neuspěl, hráči neuneslitíhu neúspěchu a tým se prakticky rozpadl. Završila se tak první etapa existence sálového fotbalu veSlavičíně.

V roce 1995 se parta nadšenců rozhodla ob-novit letitou tradici tohoto sportu ve městě. Tentokrát začali působit pod jménem SK Jerevan a sponzoři týmu byli Petr Miklas a Rostislav Fryzelka. Název tým převzal podle slavičínského legendárního fotbalového B týmu. První sezonu startovali hráči v základní zlínskétřídě a odtud rok corok stoupali do vyšších soutěží, až hráli v sezó-ně 2001/2002 1. ligu. Slavičané skončili v Krajské lize na druhém místě za prostějovským Relaxem, který nabídku postupu do Celostátní ligyodmítl a ke slovu se tak dostal Jerevan. Kostrutýmu tvořili hráči z bývalého týmu VS Slavičín, kteří měli se sálovým velké zkušenosti. Mužstvo pak bylo vhodně doplněno o talentované mladíky Milana Botha, Michala Dorúška, Filipa Macka, Petra Švacha, Tomáše Hnila, Zdenka Otavu, Jožku Hnaníčka, Michala Ocelíka, Lukáše Kosečka, Ivoše Světlíka, Petra Kovaříka, Radima Soju, Pe-tra Škovrana, Filipa Haragu, Martina Botha, Milana Kovaříka, Tomáše Zoubka a další. Mužstvo trénoval Petr Koseček a prezidentem klubu byl Milan Both starší. Tým Jerevanu 1. ligu senzačně vyhrál hned v roce 2002 v kladenské sportovní hale.

Slavičané tak nakoukli i do mezinárodních vod a v roce 2002 Jerevan premiérově startoval na Mistrovství světa klubů v sibiřském městě Nerjungri, kdeobsadil konečné 6. místo a doplatil především na nováčkovskou daň. O rok později v roce 2003se Slavičané představili na Poháru mistrů evropských zemí v Moskvě, kde brali nakonec celkové5. místo, ale v základní skupině dokázali remizovat s favorizovaným Dynamem Moskva 1:1, což lze považovat za skvělý výsledek, kdy byl Jerevan po brance Milana Kovaříka jen dvě minuty od vítězství nad tímto ruským velkoklubem. Tentýž rok hráči získali v české lize bronzové medaile.

Patrně nejslavnější éra klubu přišla před patnácti lety v roce 2005, kdy Slavičané v Poháru mistrů evropských zemí v Luhačovicích skončili na stříbrné pozici a ve finále podlehli po tuhém boji ruským profesionálům z Almazu Mirnyj. V témže roce Jerevan startoval na Mistrovstvísvěta klubů v sibiřském městě Mirnyj, kde v základní skupině vyřadil úřadujícího jihoamerické-ho šampiona z Peru a remizoval s ruským vicemistrem z Nerjungri a postoupil nečekaně do semifi nálových bojů. V semifinále Jerevan nestačil na domácí Almaz Mirnyj a v dalekém Jakutsku nakonec vybojovali slavičínští futsalisté třetí místo společně s argentinským klubem z Rosária.

Tyto úspěchy nebyly opomenuty ani v konkurenci profesionálních sportovních celků a tým SK Jerevan se stal nejlepším sportovním kolek-tivem Zlínského kraje za rok 2005. Tehdy předstihl i hokejisty PSG Zlín a fotbalisty FC Slovácko, což se jinému sportovnímu celku z malých kolektivních sportů ve Zlínském kraji brzy jen tak nepodaří.

Řada hráčů Jerevanu se dostala i do národního týmu a reprezentovala naši vlast na mistrov-ství světa v roce 2003 v Paraguayi, potom takéna dalším mistrovství světa v roce 2007 v Argentině a i na mistrovství světa v roce 2011 v Kolumbii. Navíc z mistrovství Evropy v roce 2004 Bělorusku, v roce 2006 ve Španělsku, v roce 2008 v Belgii a v roce 2010 v Rusku si hráči Jerevanu odvezli stříbrné a bronzové medaile a skvělýmzpůsobem zde reprezentovali Českou republiku.

Jenže každé medailové žně jednou skončí. Jerevanu skončily víceméně kvůli vnitřním problémům v soutěži v sálovém fotbalu. Před sezónou 2006/2007 se proto slavičínský klub rozho-dl pro velký přestup. Opustil sálový fotbal a přijal nabídku na účast ve 2. futsalové lize (FIFA futsal). Týmu se nedařilo dle představ, proto do roku 2010 přerušil činnost, aby se další sezonu vítězně vrátil do krajské ligy. V letech 2010–2014 hrál Jerevan 1. celostátní ligu v sálovém fotbalu, ale na medailové příčky už tým nedosáhl, kdy skončil na pátém místě.

V současnosti se sálový fotbal ve Slavičíně jižna vyšší úrovni nehraje, přesto ve sportovní hale probíhá amatérská halová liga. Přesto můžeme s odstupem času říct, že slavičínský Jerevan zanechal nesmazatelnou stopu v dějinách tohoto sportu u nás i v zahraničí.
Celostátní liga 2020/21
1. SK SICO SC Jilemnice   0
2. VPS NOVABRIK Polička   0
3. Šakalí hněv Moravská Třebová   0
4. Futsal Zlín   0
5. FK Adria Kladno   0
6. BOMBARĎÁCI Větřní   0
7. CHEMCOMEX Praha    0
8. AC Sparta Praha   0
Dlouhodobá část:
Rozlosování ...
Tabulka CL ...
Střelci ...
Play Off:
Výsledky ...
Střelci ...

Facebook


Hrej s námi


UEFS Bison Sportswear
nahodny obrazek

Copyrights © 2005 - 2021 ČFSF - Futsal | admin: