ČESKÁ FEDERACE SÁLOVÉHO FOTBALU
FUTSAL


Jiří Mužík si připsal s Chrudimí první letošní prohru .....více v sekci AktualityAKTUALITY

 
 

Dotace na sport nevyřizuje Hniličkova agentura, ale firma najatá za miliony

zobrazit foto

6.2.2021, 09:47 | vložil: Petr Koseček

Stát si zřídil Národní sportovní agenturu, neboť převážil názor, že se na Ministerstvu školství starají o sport špatně. Dotační žádosti tam ale vyřizovali sami. Hniličkova agentura si na to najala firmu za takřka 6 milionů korun.


Skandál spojený s účastí Milana Hniličky na oslavě, která se konala protiepidemickým opatřením navzdory, nadzdvihla pokličku nad Národní sportovní agenturou, již Hnilička řídí. A to nadále, na rozdíl od svých místopředsedů, kteří před pár dny agenturu potajmu opustili. Dost i možná proto, že se začala přetřásat diskutabilní smlouva uzavřená loni koncem listopadu mezi Národní sportovní agenturou a firmou Moore Czech Republic, s. r. o.


Její realizace sice podle všeho zrychlila vyřizování dotačních žádostí zejména v programu Můj klub. Vedle toho ale smlouva vyvolává pochyby, zda není v rozporu se zákonem. A navíc vytváří státu výrazně vyšší náklady nežli administrační proces uplatňovaný předtím na Ministerstvu školství.

„Externí kapacita je jedinou cestou, jak zajistit úkoly NSA k plánovanému rozpočtu a v požadovaném čase,“ uvádí se v materiálu, který Hniličkova agentura redakci Seznam Zpráv poskytla. Jeho autorem je podle všeho Ivo Lukš, dnes už bývalý místopředseda agentury. A tento materiál vypracoval původně na vyžádání Jakuba Jandy (ODS), místopředsedy sněmovního výboru pro sport, který je ostrým kritikem smlouvy.

„Kvůli tomu, aby předávala svou agendu externím firmám, se agentura rozhodně nezřizovala,“ zlobí se poslanec Janda.
Moje rozhodnutí, tvrdí Hnilička

Národní sportovní agentura se ocitla v ohnisku zájmu veřejnosti poté, co se její předseda Milan Hnilička zúčastnil v teplickém hotelu Prince de Ligne akce, která byla podle něj pracovním setkáním, ve skutečnosti však především opulentní oslavou narozenin teplického kmotra Petra Bendy.

Protože vládní opatření proti šíření covidu-19 byla účastníkům této akce cizí, následovala po mediálním odhalení příběhu bouře, v níž se Hnilička vzdal poslaneckého mandátu za ANO, nicméně funkci šéfa Národní sportovní agentury si udržel. NSA má letos do českého sportu rozdělit zhruba 12 miliard korun.

Pár dní po teplickém incidentu proběhla v absolutní tichosti výměna na pozicích obou místopředsedů agentury. Zčistajasna se prostě na webu Národní sportovní agentury objevily místo Ivo Lukše a Michala Janeby dvě ženy. A to Markéta Kabourková, která předtím pracovala jako Hniličkova poradkyně, konkrétně od října 2019 do července 2020. A také Soňa Bergmannová, dříve Křítková. „Ta předtím zastávala funkci vedoucí IT a komunikace a poté vedoucí Kanceláře předsedy NSA,“ řekl mluvčí agentury Jakub Večerka.

Zásadní personální výměna ve vedení agentury proběhla bez jakékoli prezentace, tiskové zprávy, slavnostního uvedení. Prostě utajený převrat. Podle všech zákulisních zdrojů iniciovaný přímo premiérem Andrejem Babišem.

Oficiální verze však zní úplně jinak. „Odchod místopředsedů bylo dlouhodobější rozhodnutí, které se podle domluvy uskutečnilo až s nástupem nových místopředsedkyň, zejména kvůli navázání na dosavadní práci a eliminaci rizika zpoždění ve vyplácení sportovních dotací,“ vyjádřil se Milan Hnilička, který trvá na tom, že šlo o jeho vlastní rozhodnutí.
Proč Moore? Prý nejsou vlastní lidi

Palácový převrat uvnitř NSA mohlo iniciovat několik „rozbušek“. Jako mimořádně třaskavá se každopádně v této souvislosti jeví smlouva uzavřená mezi Národní sportovní agenturou a firmou Moore Czech Republic, s. r. o.

Ivo Lukš, dnes už bývalý místopředseda agentury, s ní nasmlouval administraci 10 000 dotačních žádostí, agentura se za to zavázala vyplatit 5 747 500 korun, i se započítanou DPH.

Více v článku - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dotace-na-sport-nevyrizuje-hnilickova-agentura-ale-firma-najata-za-miliony-140883#seq_no=2&dop_ab_variant=0&source=article-detail&dop_source_zone_name=zpravy.web.nexttoart&dop_req_id=hxRH2rtHlK1-202102060845
Celostátní liga 2020/21
1. SK SICO SC Jilemnice   0
2. VPS NOVABRIK Polička   0
3. Šakalí hněv Moravská Třebová   0
4. Futsal Zlín   0
5. FK Adria Kladno   0
6. BOMBARĎÁCI Větřní   0
7. CHEMCOMEX Praha    0
8. AC Sparta Praha   0
Dlouhodobá část:
Rozlosování ...
Tabulka CL ...
Střelci ...
Play Off:
Výsledky ...
Střelci ...

Facebook


Hrej s námi


UEFS Bison Sportswear
nahodny obrazek

Copyrights © 2005 - 2021 ČFSF - Futsal | admin: