Veteráni Praha berou na šampionátu 50+ ve Španělsku bronz .....více v sekci Aktuality

Sport.cz - Chemcomex Praha znovu vede nejvyšší soutěž, Brno zaváhalo v souboji s Jilemnicí

8.1.2014, 15:49 | vložil: Petr Koseček

V sobotu pokračovala celostátní liga v sálovém fotbalu - futsalu dalšími turnaji a sálovkáři si dali tentokrát dostaveníčko v největších moravských lázních Luhačovicích, také v nedalekém Slavičíně a ve východočeské Poličce. Tam se odehrálo i opakování loňského finálového duelu o mistra České republiky a zápas mezi domácím Novabrikem a úřadujícím šampiónem Chemcomexem Praha přinesl nakonec futsal s visačkou nejvyšší kvality.

Už dopoledne se sáloví fotbalisté utkali v Luhačovicích, kde měl výjimečně domácí palubovku hráči SMR Plus Zlín. V prvním zápase se střetli Premium Stonava a Bombarďáci Větřní. Od začátku byla vidět opatrná sálovka. Oba týmy vsadily na propracovanou defenzívu, ale jako první se prosadili hosté brankou Bordáče. Domácím se podařilo do poločasu vyrovnat a to dosti kuriozně, když malá domů gólmanovi hostí podjela pod nohou a skončila v bráně. I druhý poločas byl ve znamení dobývání kvalitních obran, ale ani jednomu týmu se to nepovedlo a tak zápas skončil spravedlivou dělbou bodů.

Druhé utkání mezi domácím Zlínem a hosty z Větřní byl soubojem sousedů v tabulce. Domácí si vědomi důležitostí tohoto zápasu vzhledem k vyrovnanosti ve spodní části tabulky začali zostra a ve 2. minutě se ujali vedení Ulmanem. Domácí byli lepším týmem a vytvořili si hodně šancí, ale neproměnili ani ty nejvyloženější a tak trest přišel na druhé straně a Bordáč vyrovnal. Druhý poločas byl taktickými šachy, ale ty ukončila ve 30. minutě chyba Zlína a hostující Bordáč proměnil samostatný únik a hosté vedli. Domácí zvýšili tempo a dočkali se vyrovnání ve 38. minutě po teči Ulmana. Ve zbytku utkání bylo k vidění hodně osobních soubojů a na palubovce se jiskřilo, ale branka už nepadla a tak utkání skončilo remízou 2:2.

Další turnaj se odehrál v Poličce, kde zaplněná hala čekala na zlatý hřeb večera a to reprízu loňského finále, ale půjdeme popořadě. Prvním utkání bylo mezi Družnou Vysoké Mýto a Adrii Nový Bor. Oba soupeři začali své utkání spíše v opatrném duchu a iniciativnější byli spíše domácí. V páté minutě ale přišla první velká šance zápasu a byl v ní hráč Nového Boru, který si dobře zaběhl za obranu a k úvodní brance chybělo jen pár centimetrů. Od této chvíle se ujali režie zápasu hosté, ale domácí tým výborně bránil, takže se o poločasu šlo do kabin za bezbrankového stavu. Druhý poločas pokračoval v podobném duchu. Mýto dobře bránilo a co nezastavila obrana, to zlikvidoval dobře chytající Chalupník. Čím dál víc bylo jasné, že o osudu utkání rozhodne první gól. Domácí tým postupně stáhl obranu až na hranici svého oblouku, takže tlak Adrie narůstal. Rozhodnutí pak přišlo v poslední čtvrtině. V jednatřicáté minutě sice ještě David Štorc zahodil tutovku, když netrefil odkrytou branku, o dvě minuty později se ale na hranici trestného území Jaráb obtočil kolem obránce a prostřelil domácího gólmana. Tři minuty před koncem se hráči Družby odhodlali ke hře bez brankáře, ale tato varianta v jejich podání k ničemu nevedla, naopak v samém závěru pečetil výhru Nového Boru Hafenrichter střelou do prázdné branky. “Zápas s Mýtem bylo velmi těžké utkání plné soubojů a výborných obran a my to zvládli. Celý zápas byl o jednom golu a ten jsme dali my a proto jsme vyhráli“ řekl hrající trenér hostí Tomáš Abrhám.

Druhý zápas v pořadí byl přímý souboj o 3. místo v tabulce mezi domácí VPS Novabrik Polička a Adrii Nový Bor. Kdo si sliboval od střetnutí týmů z horní poloviny ligové tabulky zajímavou podívanou a kvalitní sálovku, ten se nemýlil. Obě družstva dobře kombinovala a hra se rychle přelévala ze strany na stranu. V šesté minutě prošel domácími nastřelený míč od půlky až před branku Boru a zde se zastavil o tyč. O minutu později se hráčům Poličky ještě po závaru v trestném území hostů míč do branky dotlačit nepodařilo, ale v osmé minutě již skóre otevřel Kovář, který nedal Konečnému v brance Adrie šanci a bombou do šibenice vstřelil úvodní gól zápasu. Hosté vyrovnali o pět minut později, když zahrávali volný kop a střelu usměrnil do sítě chytrou tečí Jaráb. Po přestávce oba soupeři nadále produkovali nadprůměrnou hru a i když další branky nepřicházely, rozhodně bylo na co se koukat. Vedení Poličce vrátil deset minut před koncem Švec a schylovalo se k dramatickému závěru. Nový Bor vrhl vše do útoku a nasadil pátého hráče do hry. V devětatřicáté minutě byli hosté blízko k vyrovnání, ale Slaný v domácí bráně zachránil, následně jeho spoluhráči zakončili rychlý protiútok nad branku hostů a o pár sekund později nastřelili z dalšího protiútoku tyč. A tak přišel zákonitě trest. Dvacet sekund před koncem dostal míč neobsazený Hafenrichter a ostrou přízemní střelou vyrovnal. A domácí družstvo mohlo nakonec přijít i o ten jeden bod za remízu. V poslední sekundě zakončoval svůj samostatný postup na domácí branku Abrhám, jeho střela se ale mezi tři tyče nevešla. “Tento zápas se nám vůbec nepovedl, špatná obrana a i do útoku to nebylo ono. Na naši straně si zaslouží pochvalu pouze gólman Marek Konečný, Michal Jaráb a Pavel Hafenrichter, ostatní tentokrát neprodali, co v nich je“ dodal hrající trenér hostí Abrhám. Trenér domácích František Švec k utkání řekl “ „Dvakrát v zápase jsme vedli a ještě půl minuty před koncem sahali po výhře, takže taková ztráta samozřejmě mrzí. A to přesto, že soupeř hrál velice dobře. Bohužel jsme se dopustili v závěru školácké chyby, jaká se nám málokdy stává. Kluci potom dali hlavy dolů a mohli jsme inkasovat potřetí. Prohrát bychom si nezasloužili, ovšem na to by se nikdo neptal".

Třetí zápas byl soubojem domácího nováčka s mistrem z Chemcomexu. Nováček soutěže byl úřadujícím mistrům důstojným soupeřem a svou hrou přispěl ke kvalitnímu průběhu zápasu. Hráči Mýta začali aktivně a již v první minutě musel včasným vyběhnutím hasit jejich příležitost Sochůrek v brance Chemcomexu. Hosté odpověděli vzápětí, ale jejich tutovku zlikvidoval Chalupník, který ale v šesté minutě již nestačil na Havrdu, jež si zaběhl za obranu a vstřelil úvodní branku zápasu. S postupem času začali diktovat tempo hry hosté, ale ve svižném utkání byly k vidění příležitosti na obou stranách. Co ohánět se měl hlavně domácí brankář, který ale chytal výborně a navíc měl i dobře postavené tyče. Směr střely hostujícího Sopa mu ale změnila teč spoluhráče a ani s bombou Šnídla do šibenice moc udělat nešlo, a tak když se do přestávky prosadil ještě Šafránek, vypadalo to s domácími nedobře a ve vzduchu byl cítit debakl. Ke cti hráčů Družby je ale potřeba říct, že i za nepříznivého stavu nic nezabalili a chtěli hrát. Gólové odměny se dočkali po střele Vally, který překonal Sochůrka přesnou střelou po zemi. Hosté zareagovali pěknou kombinací, na jejímž konci stál Rott, domácí téměř okamžitě kontrovali po individuální akci Lebedy. Divákům se hra musela líbit a další gólový pamlsek jim naservíroval střelou z úhlu Bialek. Ve 34. minutě dostali hráči Chemcomexu možnost zahrávat pokutový kop, Holeček ale pouze orazítkoval břevno. Konečnou podobu výsledku dal v poslední minutě domácí Valla, který s přehledem proměnil "devítku“.

Poslední zápas Poličského podvečera byl souboj titánu mezi domácím Novabrikem a hosty z Chemcomexu. Stoprocentní nasazení, krásné góly, výborné individuální výkony, skvělé kombinace a také spoustu emocí, to vše divákům nabídli ve svém střetnutí hráči Poličky a Chemcomexu. Domácímu družstvu se vyvedl zejména první poločas tak, jak asi sami ani nedoufali. V osmé minutě nabídl Netolický svou přihrávkou Kučerovi gól na zlatém podnose, v patnácté tuto akci věrně zkopíroval Jílek s Mužíkem a v šesnácté si na výkop brankáře zaběhl Navrátil, noa bylo to 3:0. Na druhé straně Havrda v poslední minutě první půle vymotal domácí obrany a trefil horní růžek branky. Ani to však nebylo ještě vše. Těsně před koncem poločasu napřáhl z dálky Netolický a jeho střela Vozárovi proklouzla pod tělem do sítě, takže Polička šla do šaten s nadějným tříbrankovým náskokem.

Do druhé poloviny vstoupil Chemcomex s jasným cílem zápas zdramatizovat a své nasazení, pokud to ještě vůbec šlo, vystupňoval až na maximum. Domácí hráče zatlačil do těžké defenzivy a když se nejprve trefil Holeček střelou na zadní tyč a o chvíli později snížil na nejtěsnější rozdíl Rott, bylo zaděláno na drama. Hráči Poličky pochopili, že pokud zůstanou pod tlakem a nezvýší aktivitu směrem dopředu, těžko dobře rozehraný zápas dovedou k úspěšnému konci. Opět začali hosty více zaměstnávat a v závěrečné desetiminutovce to byl zápas se spoustou šancí na obou stranách. Gól ale už nepadl ani do jedné brány, a tak se na konci z těsné výhry radovali domácí. „Celý zápas se hrál v pěkné kulise a když jsme vedli, byla atmosféra ještě více nažhavená. Diváci však vidí, že vedeme o tři góly, ale už ne sílu protivníka. Ta je obrovská, takže sevřel svoje kleště. I když jsme věděli, co hrát, tak Chemcomex má takovou kvalitu, že nás donutil k chybám a zatlačil tam, kam jsme nechtěli. Ale ustáli jsme to, zabránili dalším gólům v naší brance a výsledek je pro nás hodně pěkný," uvedl trenér domácích Franta Švec.

Poslední turnaj se odehrál ve Slavičíně, kde se díky již druhému nedostavení v soutěži týmu AC Vegas Hradec Králové, fanoušci dočkali pouze dvou zápasu. Tým z Hradce Králové na základě včerejšího jednání STK byl vyloučen ze soutěže za hrubé a opakované porušovaní soutěžních řádů. V prvním zápase diváci viděli týmy Gioia B2Balance Brno a SK SICO Sportovní centrum Jilemnice. Od úvodu to byl zápas s velkým množstvím nepřesností na obou stranách. Z tohoto obrazu hry se vyjímá akce domácích na jeden dotek z 8. minuty, kdy Cenek otevřel skore. Hosté , ale s odpovědí nečekali dlouho a v 10. minutě po brejku vyrovnali Šimkem. Domácí zvýšili aktivitu a byli odměněni v 15. minutě, kdy signál z auta zakončil golově Klimeš. Ve 20 minutě domácí zahrávali penaltu po faulu na Cenka a Doubravský dal na poločasových 3:1. Do druhé části nastoupili brněnští pod dojmem, že se již nemůže nic stát, vlažně a bez nasazení. Toho dokázali dobře hrající, bojovní hosté využít a zvýšeným úsilím se jim podařilo v 31. minutě snížit a ve 36. minutě vyrovnat Machátem. Brněnští se pokusili ještě o tlak , ale ten branku nepřinesl a tak se body dělily.

"Za přístup ve druhé půli jsme si ani vyhrát nezasloužili, takhle se hrát nedá bez běhaní, nasazení a bojovnosti neporazíme nikoho. První poločas se ještě dal, vytvořili jsme si náskok, ale druhá půle byla hrozná. Soupeř vsadil na dobrou obranu hodně na tělo a naši hráči místo, aby tento styl bránění překonali pohybem tak se jen divili a koukali po rozhodčích a při každém menším doteku čekali odpískání faulu, a když se k tomu přičte množství osobních chyb tak je z toho remíza! Na druhou stranu příští týden jedeme na důležité dvojutkání do Prahy a tak je taková facka možná dobře," zhodnotil nepovedené utkání trenér brněnského klubu Jakub Prokeš.

Ve druhém zápase se představil domácí Jerevan v boji o play off s Jilemnicí. Domácí začali jako uragán a ve 2. minutě dal Filip Macek branku po hezké spolupráci s Milanem Bothem. Další příležitosti domácí neproměnili a i hosté si vytvořili několik výborných šancí. Pozorní gólmani už branku za svá záda nepustili a do kabin odcházel Jerevan s jednobrankovým vedením. Druhý poločas přinesl zajímavou sálovku, hosté bušili do obrany domácích, ti hrozili z rychlých kontrů. Chybu v defenzívě hostí potrestal pět minut před koncem s chutí hrající Zoubek po přihrávce Filipa Macka a rázem to bylo o dvě branky. Minutu a půl před koncem hosté velmi zle rozehráli standartku a hrající trenér Milan Both přes celé hřiště skóroval. Kosmetickou úpravu výsledku přinesla deset vteřin před koncem tečovaná střela brankáře hostí, výhra Slavičína je nakonec zcela zasloužená.